Aktivní dovolená na lodi v Chorvatsku. Týdenní plavby po ostrovech.

 

FAQ

Jaká je strava na lodi?

Strava je zpravidla typicky středomořská. To znamená například: Jí se hodně čerstvé, vařené a dušené zeleniny, která se často kombinuje s bramborami a rýží i jako přílohy k masu a rybám. Časté jsou pokrmy z ryb nebo jiných mořských živočichů, jako jsou olihně (kalmary), chobotnice atd. Jako přílohy (někdy i jako hlavní jídla) se často používají zrniny jako fazole, hrách, cizrna, rýže se zeleninou. Vždy je na stole na stole chléb, středomořský, čili bílá pšeničná „bageta“, prakticky v libovolném množství. Ke každému hlavnímu jídlu se servíruje zeleninový salát. Často se připravuje jídlo na roštu. Týká se to hlavně ryb a mletého masa nebo drůbeže.

Kdo připravuje jídlo a kde se jí?

Jídlo připravuje lodní kuchař. Někdy se přípravy jídla účastní i jiní členové posádky. Grilování na palubě se často ujímá sám kapitán. Zřejmě je, tento způsob přípravy jídla je opravdu zásadní!

Je možnost výběru jídla? Co např. vegetariánská strava?

Možnost výběru jídla přímo na lodi není. Servíruje se jednotné menu. Ale lodní kuchaři jsou vstřícní a přizpůsobují se různým stravovacím návykům a dietám. Pokud předem nahlásíme naše přání, můžeme se s kuchyní dohodnout. Je možná i individuálně vegetariánská strava, je možná např. i bezlepková strava. Ovšem je potřeba na tyto požadavky včas upozornit, nejlépe v čase přihlášení. Pokud by ucelená skupina měla zvláštní požadavky na stravu, potom je to potřeba řešit předem. V tomto případě lze očekávat maximální vstřícnost ze strany kapitána a lodního kuchaře. S přáteli často dáváme dohromady rybo-vegetariánský stůl.

Je na lodi bar?

Samozřejme! Na lodích se nejen podává točené pivo (místní), nealkoholické nápoje typu minerálka., Coca Cola, atd. Jsou k dispozici i vína, hlavně z místních zdrojů. Ceny jsou obvyklé jako v místních restauracích, nebo o něco příznivější. Na lodi je striktně zakázána konzumace donesených nápojů a potravin v době společného stolování! Loď je také restaurace, takže je to logické. Donesené nápoje a potraviny nesmí být umísťovány a skladovány v společných prostorách lodi bez souhlasu kapitána.

Jak probíhají večery na lodi? Jsou organizované?

Večery neorganizujeme. Průběh večera závisí hlavně na tom, kde večer loď je. Ve větších přístavech se můžeme vydat do města. Když jsme v zátoce na kotvě, tak se musíme zabavit sami.

Jak náročné jsou výlety na kole?

Výlet na kole jsou náročné podle toho, jak si je náročné uděláte vy nebo vaše společnost. Takže náročné jsou i nejsou. Naše programy jsou hlavně postavené na možnosti volby. Pokud se vydáte na MTB speciál, pak očekávejte, že každý den může být tréninkem na maratón. Ale také nemusí. Na vše jsme připravení. Vždy je možnost volby. Nulová varianta je vždy možná – zůstat na lodi, nebo po přistání jet naproti ostatním. A většinou je mnoho různých voleb trasy.

Cykloturistika je relativně obtížnější ve střední a jižní Dalmácii a relativně lehčí na severním Jadranu, To se týká hlavně převýšení. Cykloturistické trasy jsou vymyšleny tak, aby se denní dávky daly projet s rezervou průměrnou rychlostí pohybu 10 km/hod (tedy pokud zastávky výrazně nepřevýší čas pohybu na kole).

Může se plavby s jógou účastnit i začátečník?

Může a bude vítán. Jóga není konfrontační. Každý si zacvičí podle doporučení instruktora a svých možností a soustředí se na sebe.

Je možné objednat si loď pro skupinu i mimo určený termín?

Určitě. Naše plavby se dají přizpůsobit konkrétním požadavkům a lodě jsme schopni zajistit i mimo nabízené termíny. Náplň plavby závisí na vás. Pokud máte nápad a program, rádi se budeme podílet na jeho uskutečnění. Je ale nutné toto řešit v předstihu, řekněme do konce února. Všichni majitelé lodí se snaží zajistit maximální možné naplnění a během sezóny dohoda většinou už není možná.

Je klasická plavba určena i pro děti?

Děti plavba baví. Tedy pokud umí plavat a jsou tak vyspělé, že mají pojem z toho, kde vlastně jsou a proč. Skáčou do vody, potápějí se, poznávají moře a loď. Jde jen o to, aby příliš nezlobily, a nestaly se zátěží pro posádku a ostatní cestující. To je samozřejmě individuální. Děti s námi běžně na lodi jezdí, i když se neúčastní plného cyklistického programu, ale variantního s více koupáním.

Nebude se mi na lodi dělat nevolno?

To mě a moje kamarádky před první plavbou také zajímalo. Nevolnost, tedy „mořská nemoc“ může nastat. Ale tomu se snažíme předcházet. Hlavně pokud možno neplujeme tehdy, když je moře příliš neklidné. Pokud je to nutné z důvodu dodržení programu a organizace plavby a vyplujeme na neklidné moře, pak na to upozorňujeme. Pravděpodobnost, že se dočkáte plavby, kdy se zvrací, je tak 1: 50. Účinky neklidné plavby se dají tlumit léky. Stará osvědčená klasika je kinedril 2 h před vyplutím. Na houpání moře se dá zvyknout a dokonce navyknout.

Jak jsou velké kajuty?

Kajuty jsou malé. Umožňují až překvapivě pohodlné přespání, ale nejsou určeny k dlouhodobějšímu pobytu. Úložný prostor v kajutách je omezený. Postačí přesně pro to, co potřebujete k pobytu na lodi. Proto si neberte na loď věci, o kterých předem nevíte, kdy a jak je použijete.

Nehrozí na lodi „ponorková nemoc“?

To ne, tedy pokud to není problém vaší kajuty. Loď kupodivu poskytuje sama o sobě dost prostoru pro relativní soukromí. Na plavbách se cítí dobře hlavně lidé společenští a tolerantní. Na lodi se rychle lidé seznamují a zpravidla lodi vládne duch přátelství a pospolitosti.

Není na lodi hluk, hlavně v noci?

Toho jsem se také bála před první plavbou. Dokonce jsem si pořídila špunty do uší. Ale nebylo nutné je použít. Je pravda, že na lodi se zvuk šíří bez větších zábran. Je tedy věcí vzájemné tolerance, jak se budeme navzájem rušit. Od 23 do 7 h je noční klid, kdy je hlučení společensky nepřípustné. Tedy pokud nejsme uzavřená skupina a tyto věci nemáme vyřešeny v tomto smyslu. Představte si noc ve stanech v kempu. Loď je rozhodně lepší. Alespoň lze hlučící osoby najít, oslovit a napomenout.

Necáká na kola slaná voda a netrpí kvůli slanému vzduchu?

Na kola slaná voda přímo necáká. Jsou umístěna dost vysoko nad hladinou. Když hodně fouká, mohou se dostat do kontaktu se slanou vodní tříští. Slaná vodní tříšť a slaný vzduch mají na kola účinky po delší době. Týdenní pobyt kolům ale nijak znatelně neuškodí. Pokud se kola dostanou ve větší míře do kontaktu se slanou vodu, je možné je opláchnout prakticky v každém v přístavu hadicí sladkou vodu z hydrantu a následně ošetřit.

Jak se přepravují kola autobusem a jaká je jejich příprava na přepravu?

Kola se přepravují ve vleku, který je pro to určen. Kola jsou pevně ukotvena v nosičích a přepravou nijak netrpí. Zvláštní příprava není nutná. Pouze u velkých kol je potřeba zasunout sedlovku nebo sedlovku se sedlem demontovat. Za přepravu kol ručíme, to znamená, že přijímáme reklamace v případě poškození laku atd.

Jaké je počasí v okrajových termínech?

Středomořské počasí se vyznačuje velmi teplým, suchým a slunným létem, to všichni záme nebo si to dokážeme představit. Málokdo ale zná, jak je středomořská zima vlhká a větrná. Přechodová období, tedy jaro a podzim, vypadají tak, že se „pere letní a zimní počasí“. Počátkem května, kdy začínáme naše plavby, už je zima dávno pryč. Denní maximální teploty se pohybují zpravidla mezi 20°a 30°C. V noci teplota většinou neklesá pod 15°C. Špatné počasí v květnu znamená hlavně větry, které mohou znepříjemňovat nebo narušovat plavbu. Moře je počátkem května chladnější, má zpravidla 17°- 20°C. Rychle se ohřívá při povrchu, hlavně v uzavřených zátokách, ale také se dokáže vlivem větru rychle zamíchat a zchladnout.

Jaro je na Jadranu krásné a svěží, plné květů a vůní. Příroda je svěží, lidé jsou svěží a těší se na léto. Je dlouho vidět. Ideální pro dlouhé výlety na kolech, získání kondice, opálení pleti a naladění těla na nadcházející léto. Je ovšem potřeba dávat na pleť pozor. Květnové slunce dokáže být spalující.

V první polovině října je na Jadranu zpravidla počasí, které my středoevropané vnímáme jako letní. Denní maxima přes 20°C, noci teplé. Nadcházející zima se projevuje hlavně deštivými obdobími, kdy fouká jugo (jihovýchodní vítr) a které trvají zpravidla den, dva. Moře je ještě překvapivě teplé, má přes 20°C a je prohřáté rovnoměrně. Případná nepřízeň počasí tedy moře neochladí. V každém případě jsou říjnové termíny prodloužením léta a načerpáním sluneční energie.

Podzim je bohatý na plody přírody a zahrad – vinnou révu, mandarinky, fíky, granátová jablka.