Aktivní dovolená na lodi v Chorvatsku. Týdenní plavby po ostrovech.

Cykloplavba jižních ostrovů III (3. 10. - 10. 10. 2015) - O plavbě

Cykloplavba po jižních ostrovech Dalmácie: na kole projedeme ostrovy Korčulu a Mljet, poloostrov Pelješac a ostrov středu, Hvar.

Na své si přijdou jak cyklisté, kteří upřednostňují kratší a pohodovější cyklistické etapy, tak draví bikeři, kteří se nezaleknou nejvyššího hvarského vrcholku Sv. Nikola nebo kopcovitého terénu Pelješce a cesty volí mimo asfalt.

Vykoupeme se v krásných opuštěných zátokách a ke kotvení si budeme vybírat méně rušné přístavy.

Doprava: individuální

V případě zájmu a pro bližší informace mail: office@gocalypso.eu

Cykloplavba jižních ostrovů III (3. 10. - 10. 10. 2015)

V Mljetském národním parku

Cykloplavba jižních ostrovů III (3. 10. - 10. 10. 2015) - Itinerář

Sobota – nalodění a přeplavba na Hvar

Nalodění: Trogir; vylodění: Hvar; nocleh: Hvar nebo Palmižana

Přijedeme v ranních nebo dopoledních hodinách do Trogiru, umístíme si bagáž a kola na loď. Následně budeme mít volno. Můžeme se projít úzkými uličkami starověkého centra Trogiru (památce UNESCO), směnit peníze nebo si nakoupit na sobotním farmářském trhu. Po přípravě lodi na naši skupinu se okolo poledne nalodíme, ubytujeme se v kajutách, seznámíme se s lodí a posádkou a vyplujeme. Čeká nás dlouhá (cca 4 h) přeplavba Trogir – Hvar. Probereme se během plavby koupáním v zátoce z lodi na kotvě. K večeru se vylodíme ve výstavném městě Hvaru, který si projdeme včetně Španělské pevnosti. Spát budeme buďto ve Hvaru nebo na kotvě v zátoce Palmižana na Paklenich ostrovech v závislosti na počasí.

Plavba jižních ostrovů III
Uvítání na lodi, říjen 2013

Neděle – západní Hvar

Nalodění: Hvar/Palmižana; vylodění: Hvar; nocleh: Zavala

Z přístavu Hvar se vydáme po asfaltce směr Napoleonská pevnost, ze které je krásný výhled na přístav a Paklené ostrovy. Dále cesta pokračuje šotolinou vnitrozemím západního cípu Hvaru přes Malo Grablje, Velo Grablje, konobu Levanda a pláně pod nejvyšším kopcem ostrova Sv. Nikolou (626 m n. m.). Odhodlaní cyklisté si vystoupají „vrcholovku na Nikolu“ a poté se šotolinou spustíme dolů na jižní stranu ostrova. Cestou se budeme kochat krásnými výhledy na přilehlý ostrůvek Sčedro a vzdálenou Korčulu a Lastovo. Zbytek cesty již budeme kopírovat skalnaté pobřeží střídavě šotolinou a asfaltem nad mořem. Zastavíme se na oběd ve Sv. Nedjelje, která je oblíbenou zastávkou jachtařů. Na jižní straně Hvaru jsou rozsáhlé vinice ve strmých svazích. Pěstuje se zde mimo jiné oceňované červené víno Ivan Dolac odrůdy Plavac mali. Spát budeme v Zavale, malém přístavu s krásnou oblázkovou pláží. Po cestě je několik výjimečných pláží. Tato etapa má i svou asfaltovou variantu bez zásadních stoupání.

Plavba jižních ostrovů III
Konoba po sezóně, říjen 2013

Pondělí – Pelješac

Nalodění: Zavala; vylodění: Duba Pelješka nebo Trpanj; nocleh: Trstenik

Brzy ráno vyplujeme směr poloostrov Pelješac. Vylodíme se v Dube Pelješke na severním pobřeží Pelješce a namíříme východním směrem Trpanj, klášter Kuna Pelješka, Drače a přes Janjinu se překlopíme na druhou stranu poloostrova, kde budeme v Trsteniku nocovat. Tato etapa se dá zdolat buď celá po asfaltu (vyhneme se hlavní silnici) anebo po zpevněných šotolinách. Pelješac je proslavený pěstováním červené odrůdy Plavac mali. Nachází se zde bezpočet vinařů a každoročně přibývají stejně jako nové vinice. V některých se určitě zastavíme. Za návštěvu stojí také františkánský klášter v Kune Pelješke, ke kterému se dá vyjet starou serpentinovou asfaltkou s výhledy na ústí Neretvy na pevnině. Na svačinu se zastavíme cestou z Drače ve vyhlášené konobě (respektive bufetu), která se specializuje na ústřice a mušle. Starší manželé je pěstují přímo u domu. Jednoduché menu nikdy nezklame.

Plavba jižních ostrovů III

Šoltanskou šotolinou, říjen 2013

Úterý – Mljet

Nalodění: Trstenik; vylodění: Sobra nebo Kozarica; nalodění: Polače, nocleh: Polače

Ráno odplujeme na ostrov Mljet. Vylodíme se v Sobře a čeká nás přejezd Mljetu. Mljet je jedním z nejzelenějších ostrovů Dalmácie porostlý z většiny původním středomořským lesem, chráněnou vegetací a živočichy – zejména vzácnými motýli a místním ptactvem. Etapu zakončíme šotolinovým průjezdem centrální části Národního parku Mljet v západní části ostrova okolo Malého a Velkého jezera (zpoplatněno). Při příznivém počasí navštívíme Odysejovu špilju (jeskyni) na jižním pobřeží, kde podle legendy Odyseus strávil 7 let s bohyní Kalypsó. Zejména v dopoledních hodinách lze v jeskyni pozorovat nádherné barevné efekty. Spát budeme v Polače, klidném malém přístavu se zbytky římské vily. Tento den se dá pojmout výrazně odpočinkově.

Plavba jižních ostrovů III

V Mljetském národním parku po dojezdu ze šotoliny k jezerům, říjen 2012

Středa – Korčula

Nalodění: Polače; vylodění: Lumbarda nebo Korčula; nocleh: Vela Luka

Po ranní přeplavbě se vylodíme v historické Korčule, údajném rodišti Marka Pola nebo v Lumbardě na jihovýchodním cípu ostrova. Po ranní kávě se vydáme západním směrem na přejezd ostrova. Silniční trasa nabízí stoupání na Pupnat (zde vyhlášená konoba Mate s klasickou dalmatskou kuchyní) nad malebnou zátokou Pupnatska Luka, jednu z nejkrásnějších oblázkových pláží na Jadranu (300 m). Bikeři se vydají přes Napoleonski put – starobylou šotolinovou cestou z dob francouzské nadvlády nad ostrovy. Je lemována zídkami z naskládaných kamenů, kaplemi a kříži. Přejedeme přes vinařské obce Čara (zde skvělá vinotéka přímo ve vesnici) a Smokvica a dále houpavou úzkou asfaltkou směr Blato. Z Blata lze pokračovat severním směrem a sjet na zpevněnou šotolinu, která kopíruje pobřeží, anebo zůstat ve vnitrozemí a užít si zelené zalesněné kopečky.

Plavba jižních ostrovů III

Podzimní azuro na Visu, říjen 2014

Čtvrtek – přeplavba směr Brač, koupání

Nalodění: Vela Luka; vylodění: Milna; nocleh: Bobovišča

Čtvrtek budeme věnovat koupání a delší přeplavbě směrem severním k ostrovu Brač. Necháme se kapitánem zavézt do malebné zátoky. Nocovat budeme na Brači v Milně nebo v malém přístavu v krásné zátoce Bobovišča.

Plavba jižních ostrovů III

Peka z chobotnice v místní konobě, říjen 2014

Pátek – západní Brač

Nalodění: Bobovišča; vylodění: Stomorska; nalodění: Maslinica; vylodění a (případně) nocleh: Sutivan nebo Supetar

V pátek se vydáme na okruh západním Bračem. Program přizpůsobíme zbývajícím silám. Delší variantou může být příbřežní šotolina východním směrem nad jižním pobřežím a následné stoupání nad klášter Blaca. Dále přes Nerežišče dojedeme do Škripu, nejstarší osady na ostrově s mnoha významnými památkami. Ze Škripu lze sjet odvážným single trackem do Dolu, kde si podle zbývajícího času můžeme dát víno nebo občerstvení v další vyhlášené konobě. Brač skýtá mnoho možností k cyklistickým vyjížďkám zejména po šotolině. Asfaltových cest je také dostatek. Sobota – návrat na pevninu Nalodění: Bobovišča; vylodění: Trogir Výhodou této plavby je, že zakončuje celou sezónu a neměníme se tedy s žádnou další skupinou. Můžeme si tak prodloužit pobyt na ostrově až do sobotního rána. Z Brače vyplujeme po snídani do Trogiru. Vyklidíme kajuty a vydáme se busem zpět do ČR.

Plavba jižních ostrovů III
Podzimní dlouhé stíny na Brači, říjen 2014

Změna trasy vyhrazena.

Trasa je připravena s ohledem na ideální povětrnostní a plavební podmínky. Kam lze a nelze plout určuje kapitán lodi. V případě zájmu a pro bližší informace mail: office@gocalypso.eu

Cykloplavba jižních ostrovů III (3. 10. - 10. 10. 2015) - Mapa

Cykloplavba jižních ostrovů III (3. 10. - 10. 10. 2015) - O lodi

Loď Sčedro

Loď Sčedro

Loď byla postavena v roce: 1950

Rekonstrukce proběhly v letech: 1980; 1999; 2002; 2006

Kapacita: 30 cestujících

Délka: 30 m

Šířka: 6,5 m

Motor: 260 kW

Rychlost: 8 – 10 uzlů; tj. námořní míle za hodinu (1,852 km)

Elektrický proud: 220/380 V (generátory 40kW a 30 kW, akumulátory na proud 12/24 V

Nádrže na palivo: 2 500 l

Nádrže na vodu: 12 000 l

Přístrojové vybavení: radar, echolokátor, VHF vysílačka, GPS, GSM

Kabiny cestujících: 15 dvoulůžkových kajut (palandy) s umyvadlem a úložnými prostory

WC: 2 na horní palubě

Kombinace WC + sprcha: 3 na horní palubě

Venkovní sprcha: 1

Paluba pro slunění: 100 m2

Loď Sčedro

Plocha plachet: 210 m2

Salon: 35 m2

Prostor na zádi: 25 m2

Klimatizace: Salon, chodba kabin na spodní palubě

Pomocný člun: pro 5 osob, motor 25 PS

Vysokotlaké kompresory: 2 (260 l/min) pro potřeby potápění

Loď Sčedro

Loď Sčedro

Loď Sčedro

Loď Sčedro

Loď Sčedro

Cykloplavba jižních ostrovů III (3. 10. - 10. 10. 2015) - Termín a cena

Datum: 3. 10. – 10. 10. 2015

Nalodění (Trogir): 3. 10. (sobota) 12 h
Vylodění (Trogir): 9. 10. (pátek) 18 h

Cena: 14 000,– Kč

Cykloplavba jižních ostrovů III (3. 10. - 10. 10. 2015) - Doprava

Individuální doprava autem

Nejobvyklejším způsobem dopravy z ČR je doprava silniční, tedy autem. Přes Rakousko volíme cestu podle místa v ČR. Vyčerpávající informace o cestě autem do Chorvatska naleznete na www.chorvatsko.cz/moto/ . V následujícím textu jsou uvedeny stručně obecné a detailněji specifické informace s ohledem na náš program.

Individuální doprava

Obvyklé cesty
V zásadě je nejobvyklejší cesta „západní“ tj. Dolní Dvořiště, Linz, Graz, Maribor, Zagreb, cíle v Chorvatsku. Druhá obvyklá, „východní“ cesta je přes Mikulov, Vídeň, Graz, a dále jako cesta „západní“. Vzdálenost a čas z Prahy do Krku jsou 880 km a 9 h 20min. Do Trogiru 1070 km a 10 h 45 min. Z Brna je to 670 km a 7 h 30 min do Krku a 870 km a 9 h do Trogiru. Zdroj http://google.maps.cz

Poplatky
Po Rakouské dálnice je zapotřebí známka. Slovinsko zavedlo v roce 2008 rovněž dálniční poplatky. Slovinci mají týdenní známku z a15 E, ta nám ale na cestu tam a zpět nestačí, takže musíme koupit bohužel 2. Chorvatská dálnice je zpoplatněná formou placení na mýtních bránách. Bez problémů lze platit platebními kartami. Ceny poplatků za běžné osobní auto při jedné cestě jsou:

rakouská dálniční známka € 7,90
rakouské mýtné € 7,7
slovinská dálniční známka € 15
Chorvatsko (Macelj – Zagreb, Zagreb – Rijeka/Prgomet) 81/157 Kn

Celkově tedy na dálničních poplatcích vyjde cesta tam a zpět na cca 1900 Kč (Krk) nebo 2400 Kč (Trogir) pro osobní auto.

Jak se vyhnout poplatku ve Slovinsku
Nevyváženost ceny za dálniční známku a délku jízdy po Slovinské dálnici vede k tomu, že mnozí vyhledávají jiné řešení. Situace ve Slovinsku se každým rokem mění, v okolí Ptuje byl dokonce zrušen původní nedálniční úsek silnice a Ptuj je potřeba složitě objíždět. Před nadcházející sezónou zveřejníme ověřený návod na objezd slovinské dálnice.

V místě nalodění
V místě nalodění je zapotřebí najít přístav (centrum), vyhledat průvodce a domluvit se na místě parkování, přenesení zavazadel a dalších podrobnostech nalodění.

Parkování po dobu plavby
V Krku poskytuje provozovatel lodi Miki bezplatné parkování na zabezpečeném parkovišti.
V Trogiru je zajištěno bezpečné parkování za 45 E/týden.

Individuální letecká doprava

Místa nalodění a vylodění jsou vybrána tak, aby byla možná i individuální letecká doprava. Na ostrově Krku se nachází letiště pro Rijeku. Z letiště je to do místa nalodění a vylodění cca 30 km (půl hodiny jízdy autem). Přímo v Trogiru je letiště pro Split. Od místa nalodění je vzdáleno 5 km.
Individuální leteckou dopravu nebudeme přímo organizovat, ale budeme ji podporovat. Ve spolupráci s kapitány lodí zajistíme přepravu osob, zavazadel a kol na trase letiště – místo nalodění a vylodění za přiměřený poplatek.

Cykloplavba jižních ostrovů III (3. 10. - 10. 10. 2015) - Objednávka