Aktivní dovolená na lodi v Chorvatsku. Týdenní plavby po ostrovech.

Lastovská cykloplavba (27. 5. - 3. 6. 2017) - O plavbě

Hlavním cílem Lastovské cykloplavby je poměrně malý ostrov Lastovo (47 km2; na obrázku výhled z lastovského vrcholu Humu), dále ostrovy střední Dalmácie (Korčula a Brač) a poloostrov Pelješac. Malebný ostrov Lastovo byl donedávna uzavřeným vojenským prostorem. Díky tomu a zároveň díky své poloze si zachoval nedotčenou přírodu a prozatím nebyl výrazněji objeven turisty.

Doprava: individuální

Náročnost: trasy se dají individuálně každý den upravit podle schopností a potřeb každého jednotlivce

V případě zájmu a pro bližší informace mail: office@gocalypso.eu

Lastovská cykloplavba (27. 5. - 3. 6. 2017)

Lastovská cykloplavba (27. 5. - 3. 6. 2017)

Výhled z Humu, nejvyššího bodu ostrova Lastovo

Lastovská cykloplavba (27. 5. - 3. 6. 2017) - Itinerář

Sobota – nalodění a přeplavba na Hvar

Nalodění: Trogir; vylodění: Hvar; nalodění: Hvar; nocleh: Hvar nebo Palmižana

Lastovská plavba

Přijedeme v ranních nebo dopoledních hodinách do Trogiru, umístíme si bagáž a kola na loď. Pak budeme mít volno. Můžeme se projít úzkými uličkami starověkého centra Trogiru (památce UNESCO), směnit peníze nebo si nakoupit na sobotním farmářském trhu. Po přípravě lodi na naši skupinu se okolo poledne nalodíme, ubytujeme se v kajutách, seznámíme se s lodí a posádkou a vyplujeme. Čeká nás dlouhá (cca 4 h) přeplavba Trogir – Hvar. Probereme se během plavby koupáním v zátoce z lodi na kotvě. K večeru se vylodíme ve výstavném městě Hvaru, který si projdeme včetně Španělské pevnosti. Spát budeme buďto ve Hvaru nebo na kotvě v zátoce Palmižana na Paklenich ostrovech v závislosti na počasí.

Neděle – západní Korčula

Vylodění: Vela Luka; nalodění: Brna; nocleh: Brna

Etapa: Vela Luka – Brna. Trasy: C – 35 km/820 m, MTB – 51 km/1270 m

Lastovská plavba

Rojení cyklistů na asfaltce podél jižní strany Korčuly

Odplujeme brzy ráno ještě před snídaní na delší přeplavbu Hvar – Vela Luka (cca 3 h), kde se vylodíme okolo desáté. Pak projedeme západní Korčulu. Korčula je velký ostrov, který poskytuje různé volby trasy. Příjemnou silniční variantou může být trasa přes vnitrozemské živé město Blato k jižnímu pobřeží s Grščicou a Prižbou, pak po úzké asfaltce zajímavou členitou vnitrozemní krajinou do Smokvice, vinařské obce, známé pěstováním bílé odrůdy Pošip. Ještě před naloděním můžeme navštívit zátoku Istruga na severním okraji Brny a vyzkoušet účinky místního léčivého bahna.
Další možností je vyjet z Vela Luky severním směrem a kopírovat severní pobřeží Korčuly dobře jetelnou šotolinovou cestou do Prigradice (i dále) a přes hřeben se přehoupnout na jižní stranu do Brny.

Pondělí – Lastovo

Vylodění: Zaklopatica; nalodění: Zaklopatica; nocleh: Zaklopatica

Etapa: Zaklopatica – Zaklopatica. Trasy: C – 44 km/1260 m, MTB – 36 km/1460 m

Lastovská plavba

Odměnou za výjezd na Hum se naskytne úchvatný výhled na Lastovo s přilehlými ostrůvky

Odplujeme ráno na Lastovo. Lastovo je od pevniny nejvzdálenějším dalmatským ostrovem. Bývalo donedávna vojenským uzavřeným prostorem a zachovalo si tak neobydlený ráz a nádhernou přírodu. Jediným kompaktnějším osídlením je stará vesnice Lastovo s originálními komíny a Lastovským hradem. Ostrov lze objet po silnici přes zálivy Velo Lago a Malo Lago na západě Lastova až po záliv Skrivena Luka na jeho jihovýchodní straně. Tato zátoka má pohádkově čistou vodu a je oblíbenou destinací jachtařů. Těch tu ovšem není nikdy mnoho díky velkým plavebním vzdálenostem. Na oběd se zastavíme právě v zátoce v Porto Rosso – jedné z nejlepších konob v Dalmácii. Lastovo nabízí i variantu pro bikery – 417 metrů vysoký kopec Hum, ze kterého je nezapomenutelný výhled, při jasném počasí až do Itálie. I sjezd z vrcholku po kamenité cestě stojí za to. Spát budeme v zátoce Zaklopatica, malé romantické zátoce na severu ostrova nebo v zátoce neméně romantické – Velo Lago v západní části.

Lastovská plavba

Oběd v Porto Rosso

Úterý – východní Korčula

Vylodění: Brna; nalodění: Korčula; nocleh: Korčula

Etapa: Brna – Korčula. Trasy: C – 34 km/950 m, MTB – 56 km/1650 m

Lastovská plavba

Po ranní krátké přeplavbě se vrátíme zpět na ostrov Korčula do Brny, kde se vylodíme. Silniční trasa nabízí přejezd přes vinařské obce Smokvica a Čara, viniční polje pod Čarou a stoupání po jižním pobřeží nad malebnou zátkou Pupnatska Luka až do Pupnatu. Cesta odhalí nádherné výhledy na Lastovo po pravé straně a zleva se zařezává do mohutných skal. Koupání na jedné z nejkrásnějších pláží – Pupnatské zátoce – si nenecháme ujít stejně tak zasloužené občerstvení ve vesničce Pupnat, v konobě Mate, která nabízí klasickou dalmatskou kuchyni nejlepší kvality. Odtud se spustíme prudkým sjezdem na severní pobřeží Korčuly a promenádní asfaltkou dojedeme do historické Korčuly, údajného rodiště Marka Pola. Po shledání v Korčule a večeři vyrazíme do uliček.

Pro bikery je připraveno několik šotolinových vložek: hned při výjezdu z Brny se lze šotolinovou cestou vydat směr Zavalatica, kde je mimochodem vyhlášený rybí bar, nebo zvolit tzv. vodovodní cestu na severu ostrova z Babiny do Račišč a v neposlední řadě se nabízí i historická Napoleonská cesta (Napoleonski put) – přímá kamenitá cesta svažující se z Pupnatu do Žrnova nad přístavní Korčulu. Je lemována zídkami z naskládaných kamenů, kaplemi a kříži.

Středa – západní Pelješac

Vylodění: Viganj; nalodění: Trpanj; nocleh: Trpanj

Etapa: Trstenik – Viganj. Trasy: C  – 40 km/780 m, MTB – 77 km/1790 m

Lastovská plavba

Vylodili jsme se ve Viganji a Ščedro se chystá vyplout kolem Pelješce do Trpanje, někteří zůstávají na lodi a užijí si přeplavbu s koupáním

Po kratičké ranní přeplavbě se rozjedeme po Orebičské riviéře. Můžeme se vyjet podívat nad Orebič k františkánskému klášteru s muzeem a nádherným výhledem na protilehlou Korčulu. Dlouhým táhlým stoupáním překonáme sedlo nad Orebičem a spustíme se do vnitrozemského polje. Po projetí okruhu přes vinařské obce Potomje, Kuna Pelješka a Pijavično se spustíme do Trpnje. Čeká nás den ochutnávání nejznámějšího chorvatského vína – dingač. Je to červená autochtonní odrůda a její nejlepší hrozny rostou právě na jižní straně poloostrova Pelješac. Může být i kulturní zážitek, a to návštěva františkánského kláštera v Kuně Pelješce. MTB trasa vede šotolinou nejprve na jižní straně z Podobuče až skoro k tunelu u Potomje a po severním pobřeží po serpentinovém sjezdu od kláštera až do přístavu Trpanj.

Lastovská plavba

Asfaltka po jižním svahu Pelješce; dole pod námi zraje červené víno dingač, nejdražší hrozny v Dalmácii

Čtvrtek – východní Brač

Vylodění: Sumartin; nalodění: Pučišča; nocleh: Pučišča

Etapa: Sumartin – Pučišča. Trasy: C  – 74 km/1500 m, MTB – 57 km/1190 m

Lastovská plavba

Krásná bračská příroda

Vyplujeme brzy ráno a budeme přeplouvat do Sumartinu, kde se okolo desáté vylodíme. Ze Sumartinu do Pučišč to není vůbec daleko, dá se to projet za dvě hodiny, ale na druhou stranu si to můžeme zpestřit. Tato etapa nabízí zdolání nejvyššího vrcholu chorvatských ostrovů (Vidova Gora 778 m n.m.). Můžeme navštívit Škrip, místo s památkami na starověké Illyrské osídlení a nejstarší slovanské osídlení jaderského pobřeží (museum Brače ve Škripu). Pak se spustíme na severní pobřeží Brače. Můžeme ještě navštívit Dol, původní, apartmánovými domy nezastavěnou vesnici v úrodném údolí (na podzim mandarinky, víno) s vyhlášenou konobou Toni a po překonání pár dalších kopečků dojet do Pučišč. Ta jsou zajímavá mimo jiné kamenickou a kamenosochařskou tvorbou studentů a pedagogů místní střední umělecko-kamenické školy.

Lastovská plavba

Bikeový sjezd do Pučišče

Pátek – západní Brač

Vylodění: Pučišča; nalodění: Milna; nocleh: Trogir

Etapa: Pučišča – Milna. Trasy: C  – 43 km/990 m, MTB – 46 km/1110 m

Lastovská plavba

Ráno vyjíždíme z Pučišč a jedeme valnou část etapy podél severního pobřeží Brače s možnostmi zastávek na koupání a občerstvení v Postiře, Splitské a Supetru. V odpoledních hodinách doplujeme do Trogiru a budeme užívat atmosféru historického Trogiru a jeho přístavu. Po večeři si zabalíme, vyklidíme kajuty a vydáme se do ČR.

Změna trasy vyhrazena. Trasa je připravena s ohledem na ideální povětrnostní a plavební podmínky. Kam lze a nelze plout určuje kapitán lodi.

V případě zájmu o účast na Lastovské cykloplavbě, prosím volejte na telefon 775 567 710 nebo pište na email alena.brent@gmail.com

Lastovská cykloplavba (27. 5. - 3. 6. 2017) - Mapa

Lastovská cykloplavba (27. 5. - 3. 6. 2017) - O lodi

Loď Sčedro

Loď Sčedro

Loď byla postavena v roce: 1950

Rekonstrukce proběhly v letech: 1980; 1999; 2002; 2006

Kapacita: 30 cestujících

Délka: 30 m

Šířka: 6,5 m

Motor: 260 kW

Rychlost: 8 – 10 uzlů; tj. námořní míle za hodinu (1,852 km)

Elektrický proud: 220/380 V (generátory 40kW a 30 kW, akumulátory na proud 12/24 V

Nádrže na palivo: 2 500 l

Nádrže na vodu: 12 000 l

Přístrojové vybavení: radar, echolokátor, VHF vysílačka, GPS, GSM

Kabiny cestujících: 15 dvoulůžkových kajut (palandy) s umyvadlem a úložnými prostory

WC: 2 na horní palubě

Kombinace WC + sprcha: 3 na horní palubě

Venkovní sprcha: 1

Paluba pro slunění: 100 m2

Loď Sčedro

Plocha plachet: 210 m2

Salon: 35 m2

Prostor na zádi: 25 m2

Klimatizace: Salon, chodba kabin na spodní palubě

Pomocný člun: pro 5 osob, motor 25 PS

Vysokotlaké kompresory: 2 (260 l/min) pro potřeby potápění

Loď Sčedro

Loď Sčedro

Loď Sčedro

Loď Sčedro

Loď Sčedro

Lastovská cykloplavba (27. 5. - 3. 6. 2017) - Termín a cena

Datum: 27. 5. – 3. 6. 2017

Nalodění (Trogir): 27. 5. (sobota) 12 h
Vylodění (Trogir): 3. 6. (pátek) 8 h

Cena: 14 000,– Kč

V ceně zájezdu je zahrnuto:
pobyt na lodi 7 nocí
polopenze
cyklistický program včetně informačního a mapového zázemí
služby průvodce
přístavní poplatky
turistickou taxu

V ceně zájezdu není zahrnuto (zejména)
doprava
individuální cestovní pojištění (léčebných výloh, odpovědnosti za škody, zavazadel atd.)
vstupy do národních parků a podobných placených míst (NP Lastovo – cca 30 HRK)
konzumace nápojů na lodním baru

Lastovská cykloplavba (27. 5. - 3. 6. 2017) - Doprava

Individuální doprava autem

Nejobvyklejším způsobem dopravy z ČR je doprava silniční, tedy autem. Přes Rakousko volíme cestu podle místa v ČR. Vyčerpávající informace o cestě autem do Chorvatska naleznete na www.chorvatsko.cz/moto/ . V následujícím textu jsou uvedeny stručně obecné a detailněji specifické informace s ohledem na náš program.

Individuální doprava

Obvyklé cesty
V zásadě je nejobvyklejší cesta „západní“ tj. Dolní Dvořiště, Linz, Graz, Maribor, Zagreb, cíle v Chorvatsku. Druhá obvyklá, „východní“ cesta je přes Mikulov, Vídeň, Graz, a dále jako cesta „západní“. Vzdálenost a čas z Prahy do Krku jsou 880 km a 9 h 20min. Do Trogiru 1070 km a 10 h 45 min. Z Brna je to 670 km a 7 h 30 min do Krku a 870 km a 9 h do Trogiru. Zdroj http://google.maps.cz

Poplatky
Po Rakouské dálnice je zapotřebí známka. Slovinsko zavedlo v roce 2008 rovněž dálniční poplatky. Slovinci mají týdenní známku z a15 E, ta nám ale na cestu tam a zpět nestačí, takže musíme koupit bohužel 2. Chorvatská dálnice je zpoplatněná formou placení na mýtních bránách. Bez problémů lze platit platebními kartami. Ceny poplatků za běžné osobní auto při jedné cestě jsou:

rakouská dálniční známka € 7,90
rakouské mýtné € 7,7
slovinská dálniční známka € 15
Chorvatsko (Macelj – Zagreb, Zagreb – Rijeka/Prgomet) 81/157 Kn

Celkově tedy na dálničních poplatcích vyjde cesta tam a zpět na cca 1900 Kč (Krk) nebo 2400 Kč (Trogir) pro osobní auto.

Jak se vyhnout poplatku ve Slovinsku
Nevyváženost ceny za dálniční známku a délku jízdy po Slovinské dálnici vede k tomu, že mnozí vyhledávají jiné řešení. Situace ve Slovinsku se každým rokem mění, v okolí Ptuje byl dokonce zrušen původní nedálniční úsek silnice a Ptuj je potřeba složitě objíždět. Před nadcházející sezónou zveřejníme ověřený návod na objezd slovinské dálnice.

V místě nalodění
V místě nalodění je zapotřebí najít přístav (centrum), vyhledat průvodce a domluvit se na místě parkování, přenesení zavazadel a dalších podrobnostech nalodění.

Parkování po dobu plavby
V Krku poskytuje provozovatel lodi Miki bezplatné parkování na zabezpečeném parkovišti.
V Trogiru je zajištěno bezpečné parkování za 45 E/týden.

Individuální letecká doprava

Místa nalodění a vylodění jsou vybrána tak, aby byla možná i individuální letecká doprava. Na ostrově Krku se nachází letiště pro Rijeku. Z letiště je to do místa nalodění a vylodění cca 30 km (půl hodiny jízdy autem). Přímo v Trogiru je letiště pro Split. Od místa nalodění je vzdáleno 5 km.
Individuální leteckou dopravu nebudeme přímo organizovat, ale budeme ji podporovat. Ve spolupráci s kapitány lodí zajistíme přepravu osob, zavazadel a kol na trase letiště – místo nalodění a vylodění za přiměřený poplatek.

Lastovská cykloplavba (27. 5. - 3. 6. 2017) - Objednávka