Aktivní dovolená na lodi v Chorvatsku. Týdenní plavby po ostrovech.

Mljetská cykloplavba (7. 10. - 14. 10. 2017) - O plavbě

V rámci Mljetské cykloplavby projedeme ostrov Korčulu, zelený ostrov Mljet, poloostrov Pelješac, ostrovy Hvar a Šoltu. Program je nabitý.
Navštívíme malebné přístavy, ochutnáme vyhlášené ostrovní odrůdy vín (pošip, dingač aj.), vyzkoušíme konoby s pravou dalmátskou kuchyní, budeme se kochat nádhernými výhledy, natrháme si dozrálé hrozny a fíky, vykoupeme se na nezapomenutelných oblázkových plážích bez slunečníků a turistů a zažijeme alespoň na týden kočovný život na palubě lodi. Rázovitost jednotlivých ostrovů budeme poznávat ze sedla kola. Etapy cykloplavby jsou sestaveny pro všechny typy cyklistů a cyklistek. Většinou existují jak silniční varianty, tak možnosti pro milovníky drsnějších povrchů, jichž je v Dalmácii stále dostatek, i když postupem času ubývají. Samozřejmě lze některé etapy vynechat a strávit den na horní palubě lodi sluněním a koupáním se v zátoce na kotvě.

Mljetská cykloplavba (7. 10. - 14. 10. 2017)

Mljetská cykloplavba (7. 10. - 14. 10. 2017)

Koupání v Odysseově jeskyni v Národním parku Mljet

Mljetská cykloplavba (7. 10. - 14. 10. 2017) - Itinerář

Sobota – nalodění a přeplavba na Hvar

Nalodění: Trogir; vylodění: Hvar; nalodění: Hvar; nocleh: Hvar nebo Palmižana

Přijedeme v ranních nebo dopoledních hodinách do Trogiru, umístíme si bagáž a kola na loď. Pak budeme mít volno. Můžeme se projít úzkými uličkami starověkého centra Trogiru (památce UNESCO), směnit peníze nebo si nakoupit na sobotním farmářském trhu. Po přípravě lodi na naši skupinu se okolo poledne nalodíme, ubytujeme se v kajutách, seznámíme se s lodí a posádkou a vyplujeme. Čeká nás dlouhá (cca 4 h) přeplavba Trogir – Hvar. Probereme se během plavby koupáním v zátoce z lodi na kotvě. K večeru se vylodíme ve výstavném městě Hvaru, který si projdeme včetně Španělské pevnosti. Spát budeme buďto ve Hvaru nebo na kotvě v zátoce Palmižana na Paklenich ostrovech v závislosti na počasí.

Mljetská plavba

Neděle – přejezd Korčuly

Vylodění: Vela Luka; nalodění: Korčula; nocleh: Korčula

Etapa: Vela Luka – Korčula. Trasy: C – 47 km/1160 m; MTB – 80 km/1710 m (var. 50km/1220 m)

Odplujeme brzy ráno na dlouhou přeplavbu Hvar – Vela Luka (cca 3 h), kde se vylodíme okolo desáté. Čeká nás přejezd Korčuly nadél. Korčula je velký ostrov, který poskytuje mnoho různých možností přejezdu. Nejkratší mají okolo 50 km, ale dá se také najet o mnoho více. Čekají nás krásné výhledy z jihozápaní části ostrova, kde pojedeme nad mořem po houpavé spíš nenáročné silnici, ale čekají nás i kopcovitější úseky. Odměnou nám budiž zastávka ve vyhlášené restauraci v Pupnatu, odkud se můžeme vydat buď pobřežní silnicí do Korčuly nebo starobylou Napoleonskou cestou po šotolině. Kdo bude chtít dát přednost koupání před občerstvením, sjede k malebné zátoce Pupnatska Luka s nádhernou 300 m dlouhou oblázkovou pláží. Naše putování ukončíme v historickém městě Korčula, údajném rodišti Marka Pola. Po večeři vyrazíme do uliček.

Pondělí – Mljet

Vylodění: Polače; nalodění: Sobra nebo Kozarica

Etapa: Polače – Sobra Trasy: C – 35 km/1050 m; MTB – 46 km/1670 m

Ráno odplujeme na ostrov Mljet. Vylodíme se v Polače a čeká nás přejezd Mljetu. Mljet je jedním z nejzelenějších ostrovů Dalmácie porostlý z většiny původním středomořským lesem, chráněnou vegetací a živočichy – zejména motýli a místní ptactvo jsou vzácní. Etapu zahájíme průjezdem centrální části Národního parku Mljet v západní části ostrova okolo Malého a Velkého jezera (zpoplatněno). Pokud bude příznivé počasí, pak navštívíme Odysejevu Špilju na jižním pobřeží, kde podle legendy Odyseus strávil 7 let s bohyní Kalypsó.

Úterý – východní Pelješac

Vylodění: Prapratna; nalodění: Trstenik

Etapa: Prapratna – Trstenik Trasy: C – 46 km/900 m; MTB – 56 km/1900 m

Vylodíme se v zátoce Prapratna na jižním konci východního Pelješce. Etapu začneme prohlídkou historických hraničních měst někdejší Dubrovnické republiky – Stonu a Maleho Stonu. Projdeme pozoruhodné opevnění (druhé nejdelší na světě po Velké čínské zdi) a vychutnáme si pohled z výšky na Stonski zajlev a saliny. Ochutnáme ústřice a slávky, které se v místních mělkých zálivech pěstují. Poté nás čeká šotolinové stoupání až do výšky cca 360 m n. m. A dále krásné vnitrozemí východního Pelješce. Šotolinu si můžeme naordinovat po celý den (stejně jako ho můžeme strávit pouze jízdou po asfaltkách).

Mljetská plavba

Středa – odpočinkový den – přeplavba na Hvar

Nalodění Trstenik; nocleh Lovišče

Ve středu opustíme jižní Dalmácii a vyplujeme severně směr Hvar. Po cestě se budeme koupat na kotvě. Nocovat budeme v zátoce Lovišče na nejzápadnějším cípu Pelješce. Odtud následující den přeplujeme do Sučurje, kde začneme poslední dlouhou etapu naší plavby. Kdo by nechtěl odpočívat, může si projet západní Pelješac na kole, nachutnat červenou odrůdu Plavac Mali anebo navštívit nejlepší cukrárnu na ostrovech v Orebiči.

Čtvrtek – Východní Hvar

Vylodění: Sučuraj; nalodění: Jelsa; nocleh: Jelsa

Etapa: Sučuraj – Jelsa. Trasy: C – 52 km/1070 m; MTB – 66 km/1520 m

Ráno přeplujeme na východní cíp Hvaru do Sučurje. Na kolech nás čeká přejezd dlouhého cípu východního Hvaru do Jelsy po původní páteřní hvarské silnici, která je v této části auty již skoro neužívaná. Zpestřením pro bikery bude jízda po jižním pobřeží okolo zátok Pelinovik, Smrska, Kozja a Tvrdni Dolac s pěkným koupáním. Po cestě se stavíme ve starobylé vesničce Humac s půvabnou konobou. Bikeři postupně vystoupají po hřebenovce nad starý horský tunel Pitve – Zavala do výšky 440 m n.m. a pak se spustí točitým sjezdem směrem k Jelse.

Pátek – přejezd Šolty

Vylodění: Stomorska; nalodění: Maslinica; nocleh: Trogir

Etapa: Stomorska – Maslinica. Trasy: C – 18 km/300 m; MTB – 18 km/450 m

Na závěr naší plavby nás čeká lehká osmnáct kilometrů dlouhá etapa ostrovem Šolta. Přejedeme ho nadél, buď po silnici nebo zpevněné šotolině. V půli cesty se zastavíme na vynikající červené víno a domácí pršut a sir v rustikální konobě Momčin dvor schované v kamenné zástavbě vesnice Grohote. Odpoledne vyplujeme směr Trogir, kde se večer sejdeme u naší poslední společné večeře na palubě.

Sobota – Trogir, vylodění a odjezd do ČR

Ráno po snídani vyklidíme kajuty a vyrazíme zpět k domovu.

Změna trasy vyhrazena. Trasa je připravena s ohledem na ideální povětrnostní a plavební podmínky. Kam lze a nelze plout určuje kapitán lodi.

Mljetská cykloplavba (7. 10. - 14. 10. 2017) - Mapa

Mljetská cykloplavba (7. 10. - 14. 10. 2017) - O lodi

Loď Sčedro

Loď Sčedro

Loď byla postavena v roce: 1950

Rekonstrukce proběhly v letech: 1980; 1999; 2002; 2006

Kapacita: 30 cestujících

Délka: 30 m

Šířka: 6,5 m

Motor: 260 kW

Rychlost: 8 – 10 uzlů; tj. námořní míle za hodinu (1,852 km)

Elektrický proud: 220/380 V (generátory 40kW a 30 kW, akumulátory na proud 12/24 V

Nádrže na palivo: 2 500 l

Nádrže na vodu: 12 000 l

Přístrojové vybavení: radar, echolokátor, VHF vysílačka, GPS, GSM

Kabiny cestujících: 15 dvoulůžkových kajut (palandy) s umyvadlem a úložnými prostory

WC: 2 na horní palubě

Kombinace WC + sprcha: 3 na horní palubě

Venkovní sprcha: 1

Paluba pro slunění: 100 m2

Loď Sčedro

Plocha plachet: 210 m2

Salon: 35 m2

Prostor na zádi: 25 m2

Klimatizace: Salon, chodba kabin na spodní palubě

Pomocný člun: pro 5 osob, motor 25 PS

Vysokotlaké kompresory: 2 (260 l/min) pro potřeby potápění

Loď Sčedro

Loď Sčedro

Loď Sčedro

Loď Sčedro

Loď Sčedro

Mljetská cykloplavba (7. 10. - 14. 10. 2017) - Termín a cena

Datum: 7. 10. – 14. 10. 2017

Nalodění (Trogir): 7. 10. (sobota) 12 h
Vylodění (Trogir): 14. 10. (pátek) 8 h

Cena: 14 000,– Kč

V ceně zájezdu je zahrnuto:
pobyt na lodi 7 nocí
polopenze
cyklistický program včetně informačního a mapového zázemí
služby průvodce
přístavní poplatky
turistickou taxu

V ceně zájezdu není zahrnuto (zejména)
doprava
individuální cestovní pojištění (léčebných výloh, odpovědnosti za škody, zavazadel atd.)
vstupy do národních parků a podobných placených míst (NP Mljet – cca 40 HRK)
konzumace nápojů na lodním baru

Mljetská cykloplavba (7. 10. - 14. 10. 2017) - Doprava

Individuální doprava autem

Nejobvyklejším způsobem dopravy z ČR je doprava silniční, tedy autem. Přes Rakousko volíme cestu podle místa v ČR. Vyčerpávající informace o cestě autem do Chorvatska naleznete na www.chorvatsko.cz/moto/ . V následujícím textu jsou uvedeny stručně obecné a detailněji specifické informace s ohledem na náš program.

Individuální doprava

Obvyklé cesty
V zásadě je nejobvyklejší cesta „západní“ tj. Dolní Dvořiště, Linz, Graz, Maribor, Zagreb, cíle v Chorvatsku. Druhá obvyklá, „východní“ cesta je přes Mikulov, Vídeň, Graz, a dále jako cesta „západní“. Vzdálenost a čas z Prahy do Krku jsou 880 km a 9 h 20min. Do Trogiru 1070 km a 10 h 45 min. Z Brna je to 670 km a 7 h 30 min do Krku a 870 km a 9 h do Trogiru. Zdroj http://google.maps.cz

Poplatky
Po Rakouské dálnice je zapotřebí známka. Slovinsko zavedlo v roce 2008 rovněž dálniční poplatky. Slovinci mají týdenní známku z a15 E, ta nám ale na cestu tam a zpět nestačí, takže musíme koupit bohužel 2. Chorvatská dálnice je zpoplatněná formou placení na mýtních bránách. Bez problémů lze platit platebními kartami. Ceny poplatků za běžné osobní auto při jedné cestě jsou:

rakouská dálniční známka € 7,90
rakouské mýtné € 7,7
slovinská dálniční známka € 15
Chorvatsko (Macelj – Zagreb, Zagreb – Rijeka/Prgomet) 81/157 Kn

Celkově tedy na dálničních poplatcích vyjde cesta tam a zpět na cca 1900 Kč (Krk) nebo 2400 Kč (Trogir) pro osobní auto.

Jak se vyhnout poplatku ve Slovinsku
Nevyváženost ceny za dálniční známku a délku jízdy po Slovinské dálnici vede k tomu, že mnozí vyhledávají jiné řešení. Situace ve Slovinsku se každým rokem mění, v okolí Ptuje byl dokonce zrušen původní nedálniční úsek silnice a Ptuj je potřeba složitě objíždět. Před nadcházející sezónou zveřejníme ověřený návod na objezd slovinské dálnice.

V místě nalodění
V místě nalodění je zapotřebí najít přístav (centrum), vyhledat průvodce a domluvit se na místě parkování, přenesení zavazadel a dalších podrobnostech nalodění.

Parkování po dobu plavby
V Krku poskytuje provozovatel lodi Miki bezplatné parkování na zabezpečeném parkovišti.
V Trogiru je zajištěno bezpečné parkování za 45 E/týden.

Individuální letecká doprava

Místa nalodění a vylodění jsou vybrána tak, aby byla možná i individuální letecká doprava. Na ostrově Krku se nachází letiště pro Rijeku. Z letiště je to do místa nalodění a vylodění cca 30 km (půl hodiny jízdy autem). Přímo v Trogiru je letiště pro Split. Od místa nalodění je vzdáleno 5 km.
Individuální leteckou dopravu nebudeme přímo organizovat, ale budeme ji podporovat. Ve spolupráci s kapitány lodí zajistíme přepravu osob, zavazadel a kol na trase letiště – místo nalodění a vylodění za přiměřený poplatek.

Mljetská cykloplavba (7. 10. - 14. 10. 2017) - Objednávka